Pin Drinks

pindrinks

Doğal Antioksidan Kaynağı: Yeşil Çay

Doğal Antioksidan Kaynağı

Yeşil Çay

Yeşil çay, en sağlıklı içeceklerden biridir; insan sağlığı için faydalı pek çok besin, vitamin ve antioksidan içerir. Kilo vermekten karaciğer rahatsızlıklarına, tip 2 diyabet ve Alzheimer hastalığına kadar birçok alanda sağlık için olumlu etkileri vardır. Ayrıca içerdiği bileşikler sayesinde alerjileri azaltır, göz ve cilt sağlığına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendir, hücreleri serbest radikallerden korur ve kanseri önler. Lezzetli ve maksimum faydalı bir yeşil çay demlemek için, kaliteli çay yaprakları kullanılmalı, suyun sıcaklığı ideal ısıda olmalı, demleme süresine dikkat edilmeli ve her seferinde tek içimlik hazırlanmalıdır.

Aslında tüm çay türleri (bitki çayları hariç) aynı bitkinin yapraklarından elde edilir. Yaprakların işlenme şekli, siyah, yeşil, beyaz, oolong, pu-erh gibi çay türlerini belirler. Siyah çay, rengini ve lezzetini değiştiren fermantasyondan geçerken, yeşil çay işlenmeden kalır ve rengini korur ve sonuç olarak oksitlenmemiş yapraklardan yapıldığı için maksimum miktarda antioksidan ve faydalı polifenolleri içerir. Siyah çaya göre daha fazla sağlık yararının olması da bu işleme yöntemi ile ilgilidir.

Çin ve Hindistan’a özgü olan yeşil çay, sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle yüzyıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır Bugün dünya genelinde üretilen çayın %20 si yeşil çaydır.


Yeşil çayda bulunan kateşinler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan doğal antioksidanlardır. Bu maddeler vücutta, yaşlanmayı sağlayan ve her türlü hastalıkta rol oynayan serbest radikallerin oluşumunu azaltabilir. Hücreleri ve molekülleri hasardan korur.


Ayrıca yeşil çay, Linoleik asit, kuersetin, aginenin, kafein, birçok farklı amino asit ve enzim, kalsiyum, magnezyum, manganez, demir ve çinko gibi birçok koruyucu bileşikler içerir.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Moringa Yapraklarının Faydaları

Moringa ağacı kökten yapraklarına kadar olan bütün kısımları çok faydalı olduğu için “Yaşam Ağacı” olarak da bilinir. Moringa’nın anavatanı Hindistan Pakistan ve Nepal’den geçen Himalaya Dağları’nın” etekleridir.

Doğal Antioksidan Kaynağı: Yeşil Çay

Doğal Antioksidan Kaynağı Yeşil Çay Yeşil çay, en sağlıklı içeceklerden biridir; insan sağlığı için faydalı pek çok besin, vitamin ve antioksidan içerir. Kilo vermekten karaciğer rahatsızlıklarına,