Pin Drinks

tea-leaves-tea-plantation-hills

Siyah Çay’ın Sağlığa Olan Yararları

Siyah çay, Camellia Sinesis adı verilen bitkiden elde edilmektedir. Demlenerek tüketilen bir bitkidir. Bu bitkiden aynı zamanda yeşil ve beyaz çay da elde edilir. Aralarındaki tek fark toplandıktan sonra işlenme şeklidir. Siyah çay zengin kafein kaynağıdır. Antioksidan açısından zengindir. Siyah çayın içindeki antioksidanların ortaya çıkabilmesi için çayın yüksek sıcaklıkta demlenmiş olması gerekiyor. İçerisinde bulunan theaflavinler ve thearubiginler çaya lezzet katar ve rengini verir. Sağlık açısından ise faydalıdır. Şekersiz tüketildiği takdirde kalori içermez ve sodyum düzeyi en düşük seviyededir. Vitamin ve mineraller açısından zengindir.


Enerji Verir

Kan akışını düzenleyerek beyin fonksiyonlarını çalıştırır. Metabolizmayı düzenler, solunum sitemini çalıştırır ve böbrekleri uyarır.

Bağışıklığı Güçlendirir ve Sindirimi Düzenler

Siyah çay bağışıklık sistemine güç verir. Virüslere karşı kalkan görevi görür. Ayrıca içerdiği tanenler ile mide ve bağırsak hastalıklarına karşı iyileştirici etki sağlar. Sindirim sistemi üzerindeki baskıyı azaltır.

Strese İyi Gelir

Siyah çay yapısı gereği uzun süreli konsantrasyon ve rahatlama sağlar. Düzenli olarak gün içinde tüketilen iki veya üç bardak siyah çay kortizol seviyesini azaltarak stres seviyenizi düşürür.


Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Moringa Yapraklarının Faydaları

Moringa ağacı kökten yapraklarına kadar olan bütün kısımları çok faydalı olduğu için “Yaşam Ağacı” olarak da bilinir. Moringa’nın anavatanı Hindistan Pakistan ve Nepal’den geçen Himalaya Dağları’nın” etekleridir.

Doğal Antioksidan Kaynağı: Yeşil Çay

Doğal Antioksidan Kaynağı Yeşil Çay Yeşil çay, en sağlıklı içeceklerden biridir; insan sağlığı için faydalı pek çok besin, vitamin ve antioksidan içerir. Kilo vermekten karaciğer rahatsızlıklarına,